Rozhoduj o Evropě - nelehký úkol, který čekal na více než sedmdesát středoškolských studentů

Autor: | Datum: 8.10.2017 - 00:00 | Zhlédnuto: 1295x
Rozhoduj o Evropě -  nelehký úkol, který čekal na více než sedmdesát středoškolských studentů

Rozhoduj o Evropě je projekt, který spojuje české i slovenské středoškolské studenty. Realizuje ho česká nevládní organizace EUTIS ve spolupráci se slovenským Centrem pre európsku politiku za podpory programu Erasmus+.


Vrcholem tohoto projektu se stal týdenní seminář (18. 9. – 22. 9. 2017), na kterém budoucí politologové, právníci, ale i ekonomové či lidé z úplně odlišných oborů rozhodovali o věcech spojených s Evropskou unií.

V odpoledních hodinách začal v kongresovém centru hotelu Continental velice pestrý a náročný program. Nejprve se diskutovalo s osobami s rozhodovací pravomocí za účasti Jana Vituly, náměstka hejtmana Jihomoravského kraje, Petra Hladíka, prvního náměstka primátora města Brna, Igora Blahušiaka z odboru komunikace o evropských záležitostech Úřadu vlády České republiky, či Libora Roučka, bývalého místopředsedy Evropského parlamentu, a řady dalších.

V dalších dnech studenti simulovali jednání dvou nejvýznamnějších institucí Evropské unie, tedy Evropského parlamentu a Rady Evropské unie, kdy debatovali o přijetí obecného nařízení o ochraně osobních údajů a o vytvoření Evropské pohraniční stráže. Obě tato nařízení byla i přes drobné neshody přijata. Rada Evropské unie se dále zabývala také jadernými zbraněmi či hrozbou, kterou představuje pro Evropu Severní Korea.

Mezi další aktivity patřily především debaty s europoslanci, různé přednášky o fungování Evropské unie, strukturovaný dialog s mládeží či poznávání Brna. Během debat se studenti vraceli k výstupům regionálních seminářů, kterých proběhlo neuvěřitelných dvacet dva s více než 650 studenty. Diskutovalo se nejen o regionálních problémech, ale i problémech spojených s informovaností o Evropské unii či imigraci nebo školství.

Z naší školy byly na základě napsání eseje na téma: „Jak by měla Evropská unie komunikovat s mladými lidmi,“ vybrány tři studentky (Karolína Macháčková, Kateřina Jaklová a Aneta Goldfingerová). Karolína s Anetou se na týden staly poslankyněmi Evropského parlamentu za stranu EFD a EPP. Kateřina si naopak vyzkoušela roli ministryně obrany, vnitra a zahraničních věcí Chorvatské republiky.

„Jídlo bylo skvělé, pokoje uspokojivé a co se týče náplně programu a organizace, tak nemám výhrady. Určitě jsme si pobyt všechny tři užily a dozvěděly se spoustu nových zajímavých informací. Naučily jsme se správně vyjadřovat, rozvíjet své myšlenky a naše komunikační schopnosti se podle mě o hodně zlepšily, už jen mluvit před sedmdesáti lidmi nebylo úplně snadné,“ uvedla jedna z nich.

Projekt Rozhoduj o Evropě je jasným příkladem toho, že lze informovat mladé lidi o Evropské unii i zábavnou formou. Studenty tento způsob učení baví určitě více než studium ve školních lavicích. Škoda jen, že takovýchto projektů, jako je Rozhoduj o Evropě, není více. 

 Kateřina Jaklová, oktáva

 Akce s článkem
Sdílet na Facebooku
Vytisknou článek
Doporučit známému
Podobné články