Rozhoduj o Evropě

Autor: | Datum: 8.10.2017 - 00:00 | Zhlédnuto: 1277x
Rozhoduj o Evropě

V pondělí 18. září jsme se já, Aneta Goldfingerová a Kateřina Jaklová vypravily do Brna, kde nás čekala pětidenní simulace zasedání Evropského parlamentu. Akce se konala v hotelu Continental, ve kterém jsme také bydlely.


            Během prvního dne postupně přijížděli účastníci ze všech koutů republiky a ze Slovenska. V pět hodin začal oficiální program, během kterého jsme se seznamovali pomocí různých aktivit. Projektu se účastnilo asi 70 lidí, z toho 50 kluků a 20 holek. Poté následoval tzv. strukturovaný dialog se zajímavými politiky jako je například Libor Rouček – bývalý místopředseda Evropského parlamentu.  Hlavní úkolem této aktivity byla snaha najít řešení současných problémů: migrace, informovanost o EU a školství.

            Druhý den již začalo jednání evropských institucí, které trvalo celý týden. Rozdělili nás do politických stran. Já a Aneta jsme byly součástí Evropského parlamentu a Kateřina pracovala v Radě EU za zemi Chorvatsko. Aneta byla v Evropské lidové straně (EPP) a já v Evropě svobody a přímé demokracie (EFDD). Bohužel koalice mezi mojí a Anetinou stranou nebyla uskutečnitelná, jelikož EPP byla navrhovatelem obou zákonů a EFDD vystupovala absolutně proti a ani pozměňovací návrhy nebyly přípustné.

            První návrh zákona se týkal evropské pohraniční stráže a druhý ochrany osobních údajů. Při projednávání zákonů se samozřejmě strhla hádka. Naše koalice menších stran bohužel neměla tolik hlasů a přes veškeré taktiky proti velkým stranám, jako byla již zmiňovaná EPP, byly oba zákony přijaty. Během jednání padaly i výrazy jako “socialistický ďábel“ a “kapitalistický bůh“.

            Než jsme se nadály, byl pátek a akce skončila. Myslím, že tento projekt byl pro nás velkým přínosem.

 

Karolína Macháčková, oktáva

 

                                                                                

 Akce s článkem
Sdílet na Facebooku
Vytisknou článek
Doporučit známému
Podobné články