Zasedání Evropské unie

Autor: | Datum: 8.10.2017 - 00:00 | Zhlédnuto: 1235x
Zasedání Evropské unie

Jaké to je být europoslankyní nebo ministryní zastupující svou zem v Evropské radě? Má představa o tomto poslání nikdy nebyla příliš jasná, ale díky projektu Rozhoduj o Evropě, který v Brně pořádala především organizace EUTIS, jsem si život europoslankyně vyzkoušela takřka na vlastní kůži.


Celému pětidennímu zasedání naší fiktivní rady a parlamentu předcházelo 14 různých přednášek a menších simulací po celé České, ale i Slovenské republice. A tak není divu, že se nás v Brně sešlo na 70 středoškoláků a každý z nás byl odhodlán obhajovat jemu přidělený politický názor až do posledního dechu. I přesto, nebo možná právě proto, že jsme veškerá jednání o nařízeních brali velmi vážně, docházelo někdy i k velmi vyostřeným výměnám názorů, při kterých si europoslanci nebrali žádné servítky, a někdy dokonce létala vzduchem i pojmenování jako socialistický ďábel nebo kapitalistický bůh.

V průběhu týdne jsme kromě projednávání zákonů absolvovali i několik strukturovaných dialogů s opravdovými odborníky, předmětem diskuze byly například  problémy migrace, špatná informovanost o Evropské unii nebo  situace ve školství.  Z přednášejících politiků bych jmenovala především Libora Roučka (bývalého místopředsedu EU) nebo europoslankyni MUDr. Olgu Sehnalovou, která je zainteresovaná v kauze  kvality potravin v EU.

Kromě mnoha zážitků a poznatků nasbíraných v průběhu týdne si domů odnáším také rozhodnutí, že se nechci stát političkou, neboť vedle mnoha zajímavých diskuzí bych musela čelit také nekonečným jednáním a nezáživným debatám o nepodstatných detailech. 

Aneta Goldfingerová, oktáva